captcha - en to ja_JP translation catalogue (99 entries)

en: Captcha Settings
ja_JP: Captcha設定

en: Please enter a valid CAPTCHA value.
ja_JP: 有効なCAPTCHA値を入力して下さい。

en: requires
ja_JP: このプラグインは、

en: or higher, that is why it has been deactivated! Please upgrade WordPress and try again.
ja_JP: またはそれより新しいバージョンが必要です。WordPressをアップグレードして、再度お試し下さい。

en: Back to the WordPress
ja_JP: WordPressに戻る

en: Plugins page
ja_JP: プラグイン・ページ

en: Login form
ja_JP: ログインフォーム

en: Registration form
ja_JP: 登録フォーム

en: Register form
ja_JP: 登録フォーム

en: Reset Password form
ja_JP: パスワード・リセット・フォーム

en: Lost password form
ja_JP: パスワード喪失フォーム

en: Comments form
ja_JP: コメントフォーム

en: Hide CAPTCHA in Comments form for registered users
ja_JP: 登録ユーザには、コメントフォームでCAPTCHAを隠す

en: Plus (&#43;)
ja_JP: 足す (&#43;)

en: Plus
ja_JP: 足す

en: Minus (&minus;)
ja_JP: 引く (&minus;)

en: Minus
ja_JP: 引く

en: Multiplication (&times;)
ja_JP: 掛け算 (&times;)

en: Multiply
ja_JP: 掛ける

en: Numbers
ja_JP: 数

en: Words
ja_JP: 語

en: Please select one item in the block Arithmetic and Complexity for CAPTCHA
ja_JP: 計算ブロックから１つを選択し、そして、CAPTCHAの難易度を選択して下さい。

en: Settings saved.
ja_JP: 設定保存。

en: Wrong license key
ja_JP: 間違ったライセンスキー

en: Something went wrong. Try again later. If the error will appear again, please, contact us <a href=http://support.bestwebsoft.com>BestWebSoft</a>. We are sorry for inconvenience.
ja_JP: 何かがおかしいようです。暫くしてもう一度お試し下さい。再度エラーが表示される場合は、<a href=http://support.bestwebsoft.com>BestWebSoft</a>までご連絡下さい。大変申し訳ございません。

en: This license key is bind to another site
ja_JP: このライセンスキーは、他のサイトで使用されています

en: Unfortunately, you have exceeded the number of available tries per day. Please, upload the plugin manually.
ja_JP: 残念ながら、本日の利用可能な数を超す試みがされました。プラグインを手動で更新をお願いします。

en: Failed to download the zip archive. Please, upload the plugin manually
ja_JP: zipファイルのダウンロードに失敗しました。プラグインを手動で更新をお願いします。

en: Failed to open the zip archive. Please, upload the plugin manually
ja_JP: zipファイルの開封に失敗しました。プラグインを手動で更新をお願いします。

en: Your server does not support either ZipArchive or Phar. Please, upload the plugin manually
ja_JP: 貴方のサーバはZipArchive または Pharのどちらもサポートされていません。プラグインを手動で更新をお願いします。

en: Something went wrong. Try again later or upload the plugin manually. We are sorry for inconvenience.
ja_JP: 何かがおかしいようです。暫くして再度試されるか、プラグインを手動で更新をお願いします。大変申し訳ございません。

en: Please, enter Your license key
ja_JP: 貴方のライセンスキーを入力して下さい

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Go PRO
ja_JP: PROに進む

en: Notice:
ja_JP: 通知:

en: The plugin's settings have been changed. In order to save them please don't forget to click the 'Save Changes' button.
ja_JP: プラグインの設定は変更されました。これらを保存するためには、'変更保存'ボタンをクリックして下さい。

en: Enable CAPTCHA for:
ja_JP: CAPTCHAを有効:

en: Contact form
ja_JP: コンタクトフォーム

en: Activate contact form
ja_JP: 有効なコンタクトフォーム

en: Download contact form
ja_JP: コンタクトフォームのダウンロード

en: If you would like to add Captcha to a custom form, please see
ja_JP: カスタムフォーム用にこのプラグインを変更する場合は、 以下を御覧下さい：

en: "Create a Group" form
ja_JP: "グループ作成" フォーム

en: Enable CAPTCHA:
ja_JP: CAPTCHAを有効:

en: If you upgrade to Pro version all your settings will be saved.
ja_JP: PROバージョンにアップグレードすると、貴方の全ての設定が保存されます。

en: Unlock premium options by upgrading to a PRO version.
ja_JP: PROバージョンにアップグレードすることにより、プレミアム・オプションが解除されます。

en: Learn More
ja_JP: もっと学ぶ

en: Go
ja_JP: 進む

en: Title for CAPTCHA in the form
ja_JP: フォーム中のCAPTCHA用タイトル

en: Required symbol
ja_JP: 必須シンボル

en: Arithmetic actions for CAPTCHA
ja_JP: CAPTCHA用の計算実行

en: CAPTCHA complexity level
ja_JP: CAPTCHA の難易度

en: Save Changes
ja_JP: 変更保存

en: If you enjoy our plugin, please give it 5 stars on WordPress
ja_JP: もし我々のプラグインが気に入ったら、WordPressで５星をお付け下さい

en: Rate the plugin
ja_JP: プラグインの評価

en: If there is something wrong about it, please contact us
ja_JP: もし何か問題がありましたら、ご連絡下さい

en: Congratulations! The PRO version of the plugin is successfully download and activated.
ja_JP: おめでとう!プラグインのPROバージョンが無事ダウンロードされ、有効化されました。

en: Please, go to
ja_JP: どうかお進み下さい:

en: the setting page
ja_JP: 設定ページ

en: You will be redirected automatically in 5 seconds.
ja_JP: 5秒後に自動的に転送されます。"

en: You can download and activate
ja_JP: ライセンスキーを入力することによって、このプラグインの

en: version of this plugin by entering Your license key.
ja_JP: バージョンをダウンロードし有効化することができます。

en: You can find your license key on your personal page Client area, by clicking on the link
ja_JP: このリンクをクリックすることで、クライアントエリアの貴方のパーソナルページでライセンスキーを確認できます

en: (your username is the email you specify when purchasing the product).
ja_JP: (ユーザ名は、この商品の購入時に貴方が指定したEメールです)。

en: Go!
ja_JP: 進む!

en: ERROR
ja_JP: エラー

en: zero
ja_JP: 零

en: one
ja_JP: 一

en: two
ja_JP: 二

en: three
ja_JP: 三

en: four
ja_JP: 四

en: five
ja_JP: 五

en: six
ja_JP: 六

en: seven
ja_JP: 七

en: eight
ja_JP: 八

en: nine
ja_JP: 九

en: eleven
ja_JP: 十一

en: twelve
ja_JP: 十二

en: thirteen
ja_JP: 十三

en: fourteen
ja_JP: 十四

en: fifteen
ja_JP: 十五

en: sixteen
ja_JP: 十六

en: seventeen
ja_JP: 十七

en: eighteen
ja_JP: 十八

en: nineteen
ja_JP: 十九

en: ten
ja_JP: 十

en: twenty
ja_JP: 二十

en: thirty
ja_JP: 三十

en: forty
ja_JP: 四十

en: fifty
ja_JP: 五十

en: sixty
ja_JP: 六十

en: seventy
ja_JP: 七十

en: eighty
ja_JP: 八十

en: ninety
ja_JP: 九十

en: and
ja_JP: と

en: Encryption password is not set
ja_JP: 暗号化パスワードが設定されていません

en: Decryption password is not set
ja_JP: 復号化パスワードが設定されていません

en: Support
ja_JP: サポート

en: It's time to upgrade your <strong>Captcha plugin</strong> to <strong>PRO</strong> version
ja_JP: <strong>Captchaプラグイン</strong> を <strong>PRO</strong> バージョンにアップグレードする時がやって来ました

en: Extend standard plugin functionality with new great options
ja_JP: 新しいオプションの追加により、標準プラグインに機能を追加します
